Lakówka ametystowa

Laccaria laccata (Scop.) Cooke

Znana też jako: Laccaria amethystea (Bull.) Murrill

Nazywana również:
Bedłka fioletowa.

Występowanie:
Od czerwca do listopada rośnie grupami, na ziemi lub spróchniałym drewnie, w miejscach wilgotnych i mszystych, na różnych glebach, w parkach i ogrodach, w lasach iglastych (świerki) i liściastych (buki, dęby); pospolita.

Wymiary:
Średnica kapelusza 2-6 cm. Wysokość trzonu 5-10 cm, grubość trzonu 0,3 – 0,5 cm.

Kapelusz:
Za młodu półkulisty z podwiniętym brzegiem i wgłębieniem na środku, z czasem wypukły do płasko rospostartego lub lekko lejkowatego, z pofałdowanym brzegiem u starszych owocników. Kolor stosunkowo zmienny: początkowo liliowy, fioletowy, z czasem brązowofioletowy i blaknący do białoszarego. Matowy, w młodości nagi, na starość niekiedy pokrywa się drobnymi łuseczkami.

Pod kapeluszem:
Blaszki rzadkie i grube, nierównej długości, niekiedy nieco pofalowane; przyrośnięte prosto do słabo zbiegających albo zatokowato wyciętych; barwy kapelusza, czasem oprószone białymi zarodnikami.

Odcisk kapelusza:
Biały.

Trzon:
Równej grubości, twardy, włóknisty; za młodu pełny, z czasem staje się pusty i trochę zgrubiały; pokryty drobnymi kosmkami; barwy kapelusza z białofioletową grzybnią na dole.

Miąższ:
Cienki, łykowaty, wodnisty, niezmienny; koloru kapelusza lub w jaśniejszym odcieniu; słaby zapach i łagodny smak.

Cechy charakterystyczne:
Jednolicie fioletowe ubarwienie (barwę tę szerokie i rzadkie blaszki zachowują nawet przy wyblakłych owocnikach), łagodny zapach i smak.

GATUNKI PODOBNE:
Grzybówka fioletowawa ma białe gęste blaszki i zapach rzodkwi; pospolita.
Strzępiak ziemistoblaszkowy odmiana fioletowa ma jasnofioletowy kapelusz, nieprzyjemny spermiczny zapach i smak oraz wyraźny garbek na kapeluszu; jest pospolity i śmiertelnie trujący.

Wartość:
Jadalna, choć łykowaty miąższ pozbawiony smaku sprawia, że w kontekście tego gatunku można mówić głównie o walorach dekoracyjnych (barwi potrawy na fioletowo).

Uwagi:
Znikoma wartość kulinarna i niewielka (choć bardzo groźna w skutkach) możliwość pomyłki z powyższymi gatunkami prowadzi do wniosku, że początkujący grzybiarze powinni powstrzymać się od zbierania owocników tego gatunku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *