Lakówka ametystowa
Laccaria laccata (Scop.) Cooke
Znana też jako: Laccaria amethystea (Bull.) Murrill
Nazywana również:
Bedłka fioletowa.
Występowanie:
Od czerwca do listopada rośnie grupami, na ziemi lub spróchniałym drewnie, w miejscach wilgotnych i mszystych, na różnych glebach, w parkach i ogrodach, w lasach iglastych (świerki) i liściastych (buki, dęby); pospolita.
Wymiary:
Średnica kapelusza 2-6 cm. Wysokość trzonu 5-10 cm, grubość trzonu 0,3 – 0,5 cm.
Kapelusz:
Za młodu półkulisty z podwiniętym brzegiem i wgłębieniem na środku, z czasem wypukły do płasko rospostartego lub lekko lejkowatego, z pofałdowanym brzegiem u starszych owocników. Kolor stosunkowo zmienny: początkowo liliowy, fioletowy, z czasem brązowofioletowy i blaknący do białoszarego. Matowy, w młodości nagi, na starość niekiedy pokrywa się drobnymi łuseczkami.
Pod kapeluszem:
Blaszki rzadkie i grube, nierównej długości, niekiedy nieco pofalowane; przyrośnięte prosto do słabo zbiegających albo zatokowato wyciętych; barwy kapelusza, czasem oprószone białymi zarodnikami.
Odcisk kapelusza:
Biały.
Trzon:
Równej grubości, twardy, włóknisty; za młodu pełny, z czasem staje się pusty i trochę zgrubiały; pokryty drobnymi kosmkami; barwy kapelusza z białofioletową grzybnią na dole.
Miąższ:
Cienki, łykowaty, wodnisty, niezmienny; koloru kapelusza lub w jaśniejszym odcieniu; słaby zapach i łagodny smak.
Cechy charakterystyczne:
Jednolicie fioletowe ubarwienie (barwę tę szerokie i rzadkie blaszki zachowują nawet przy wyblakłych owocnikach), łagodny zapach i smak.
GATUNKI PODOBNE:
Grzybówka fioletowawa ma białe gęste blaszki i zapach rzodkwi; pospolita.
Strzępiak ziemistoblaszkowy odmiana fioletowa ma jasnofioletowy kapelusz, nieprzyjemny spermiczny zapach i smak oraz wyraźny garbek na kapeluszu; jest pospolity i śmiertelnie trujący.
Wartość:
Jadalna, choć łykowaty miąższ pozbawiony smaku sprawia, że w kontekście tego gatunku można mówić głównie o walorach dekoracyjnych (barwi potrawy na fioletowo).
Uwagi:
Znikoma wartość kulinarna i niewielka (choć bardzo groźna w skutkach) możliwość pomyłki z powyższymi gatunkami prowadzi do wniosku, że początkujący grzybiarze powinni powstrzymać się od zbierania owocników tego gatunku.