Pochwiak jedwabnikowy
Volvariella bombycina (Schaeff.) Singer



Nazywany również:
Bedłka jedwabista, pochwiak jedwabisty, bedłka jedwabnikowa.
Występowanie:
Od czerwca do października na starych drzewach liściastych (wierzba, topola, klon, dąb, lipa, brzoza), na wysokości nawet kilku metrów, w pęknięciach pni lub w wilgotnych dziuplach, ale także na wyrobach z drewna, również w budynkach, na trocinach i drewnie budowlanym. Rzadki.
Wymiary:
Kapelusz średnicy 5-20 cm. Wysokość trzonu 8-15 cm, grubość trzonu 1-2 cm.
Kapelusz:
Mięsisty, biały lub białawy z kremowym odcieniem, na szczycie nawet żółtobrązowawy. Najpierw jajowaty, z wiekiem płasko-wypukły, czasem z niewielkim wzgórkiem na środku. Powierzchnia prawie sucha, pokryta delikatnymi jedwabistymi włókienkowatymi łuseczkami (kremowymi lub jasnobrązowymi), które tworzą obraz kojarzący się z koronkową strukturą; po dotknięciu gładka.
Pod kapeluszem:
Blaszki wolne, gęste, mieszane, szerokie i wybrzuszone, białe, z wiekiem różowawe.
Odcisk kapelusza:
Różowy z brązowawym odcieniem.
Trzon:
Cylindryczny (lecz nieco zgrubiały przy podstawie a w górnej części nieznacznie cieńszy i trochę omszony), biały, niemal gładki lub drobno i delikatnie bruzdkowany. U podstawy znajduje się pochwa wąska, workowata, luźna, długa, plamista, twarda, biała, kremowa lub jasnoochrowa do ciemnobrązowej, matowa; sięga prawie do połowy wysokości trzonu.
Miąższ:
Średnio gruby, miękki, delikatny, biały. Smak przyjemny, zapach rzodkwi.
Cechy charakterystyczne:
Owocnik sporych rozmiarów rośnie na drewnie, ma pełny trzon wyrastający z wysokiej pochwy, różowawe blaszki i kosmkowaty kapelusz.
GATUNKI PODOBNE:
Pochwiak drobny ma znacznie mniejsze owocniki i rośnie na ziemi; rzadki.
Pochwiak błękitnawy jest nieco mniejszy, ma kapelusz szarobrązowawy z odcieniem oliwkowym; rzadki.
Pochwiak okazały jest bardzo podobny do jedwabistego – posiada również biały owocnik z różowawymi blaszkami, lecz rośnie na ziemi w lasach liściastych i ogrodach; jadalny, lecz o nikłej wartości – poza tym jest łatwy do pomylenia z białymi muchomorami i rzadko występuje, więc nie powinien być zbierany.
Pochwiak grzybolubny rośnie na innych grzybach blaszkowych; rzadki.
Wartość:
Jadalny, lecz z uwagi na rzadkość występowania nie powinien być zbierany.

