Muchomor czerwony

Amanita muscaria (L.) Lam.

Nazywany również:
Bedłka, bedłka muchomor, muchar czerwony, muchomor pospolity, muchomor zwyczajny, muchomór prawdziwy, muchorówka, muchotrutka, muszorka, muchoraj, muchajer, muchota, marynuch, muszarka, muchomorka.
Występowanie:

Od lipca do listopada w lasach iglastych i liściastych, zwłaszcza na glebach kwaśnych w towarzystwie brzóz lub świerków; pospolity.

Wymiary:
Średnica kapelusza 5-20 cm. Wysokość trzonu 6-20 cm, grubość trzonu 1,5-3 cm.

Kapelusz:
Za młodu półkulisty, z wiekiem wypukły, w końcu rozpostarty; w kolorze żywej czerwieni, czasem z domieszką żółtego lub pomarańczowego. Błyszcząca, na wilgotno lepka, łatwo oddzielna skórka jest stosunkowo regularnie pokryta białymi strzępkami osłony, które są nietrwałe i łatwo spłukiwane przez deszcz. Brzeg gładki, na starość prążkowany.

Pod kapeluszem:
Blaszki białe do kremowych, stosunkowo gęste, miękkie, wybrzuszone, wolne.

Odcisk kapelusza:
Biały.

Trzon:
Cylindryczny, walcowaty; z bulwiastą, kulistą lub jajowatą podstawą pokrytą rzadkimi brodawkowatymi pasemkami, powyżej której usłany jest nielicznymi kosmkami; biały lub żółtawy. Pierścień zwieszony, nieprążkowany; biały lub białożółtawy; brzeg czasem żółto ząbkowany.

Miąższ:
Niezmienny, kruchy, biały a pod skórką kapelusza żółty do żółtopomarańzowego. Bezwonny, o łagodnym smaku.

Cechy charakterystyczne:
Białe blaszki, trzon i pierścień oraz czerwony kapelusz pokryty białymi łuseczkami sprawiają, że jest to chyba najłatwiejszy do rozpoznania gatunek w naszym kraju..

GATUNKI PODOBNE:
W Polsce na pomylenie muchomora czerwonego ze smacznym muchomorem cesarskim – posiadającym czerwonożółtawy kapelusz bez łatek, żółtawe blaszki i żółtawy trzon – nie ma co liczyć, bo gatunek ten rośnie w krajach cieplejszych, na południu Europy. Do występującego u nas rzadkiego muchomora królewskiego o żółtobrązowym (ale nie czerwonym) kapeluszu podobieństwo jest natomiast nieznaczne.

Wartość:
Trujący – zawiera muscimol i kwas ibotenowy (oraz w niewielkiej ilości muskarynę), działa pobudzająco, powodując drgawki, oszołomienie a potem sen; objawy ustępują po kilku godzinach, zatrucia rzadko śmiertelne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *